جراحی آندوسکوپیک

جراحی آندوسکوپیک

در حال حاضر یکی از روش های پر کاربرد جهت درمان بیماریهای سینوس ، لوزه و گوش انجام جراحی آندوسکوپیک میباشد که بدون بیهوشی عمومی و بسیار راحت انجام میگیرد و بیماران پس از انجام آن دچار عوارض خاصی نمی شوند.

جراحی آندوسکوپیک

جراحی آندوسکوپیک ، روشی جهت درمان اختلالات سینوسی می باشد ، به طور کلی برخی مواقع اختلالات مرتبط با بینی و برخی از دیگر بیماری های مربوط با آن به وسیله سی تی اسکن و ام آر آی قابل تشخیص نمی باشند ، لذا در این مواقع به کمک آندوسکوپ می توان به سهولت به تشخیص آن ها پرداخت.

جراحی آندوسکوپیک ، امروزه با بهره وری از پیشرفت هایی که اخیرا در تکنولوژی به وجود آمده به راحتی و بدون نیاز به ایجاد هر گونه برشی روی دهان یا صورت بیمار انجام می گیرد.

در طول این جراحی ، جراح از طریق آندوسکوپ قادر خواهد بود به کمک دوربین فیلمبرداری مخصوصی که به آندوسکوپ متصل است ، داخل بینی بیمار و همچنین سینوس های او را مشاهده نماید.

جراحی آندوسکوپیک ، هم اکنون به دلیل کمترین نیاز به پانسمان بینی ، جزئی ترین درد ناشی از جراحی و نیز کوتاه بودن دوران نقاهت جزو ایمن ترین و سریع ترین اعمال جراحی سینوس می باشد.

اهداف جراحی آندوسکوپیک

مقصود از انجام جراحی آندوسکوپیک ، برطرف نمودن ترشحات تجمع یافته بر روی سینوس ها و نیز بهبود فرآیند جریان هوا در راه های هوایی بینی می باشد.

از دیگر اهداف جراحی آندوسکوپیک می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • از گسترش و نیز تعداد عفونت های سینوسی می کاهد.
  • علائم ناشی از بیماری های سینوسی را بهبود می بخشد.
  • منجر به بهبود گردش جریان هوا از طریق راه های هوایی بینی می شود.
  • حس بویایی را تقویت می نماید.

تفاوت جراحی آندوسکوپیک با دیگر روش های جراحی سینوس

در طول جراحی آندوسکوپیک ، فقط بخش هایی از بینی و سینوس که درگیر بیماری می باشند تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

در این جراحی ، دهانه سینوس از حد طبیعی گشادتر می شود ، لذا از این رو میزان آسیب پذیری بافت های سالم کمتر شده و به جای اینکه بر روی پوست بیمار برش ایجاد شود ، پزشک متخصص آندوسکوپ را وارد بینی بیمار نموده و به این ترتیب به کلیه سینوس ها نظیر سینوس های دور چشم ، پیشانی ، ناحیه فک و قاعده جمجمه دست خواهد یافت.

سپس جراح با در نظر گرفتن نوع بیماری ، موضع عفونت یا پولیپ با استفاده از مناسب ترین نوع لنز به تمامی مجاری سینوس دست یافته و روند درمان را آغاز می نماید.

جراحی آندوسکوپیک

نحوه جراحی آندوسکوپیک

جراحی آندوسکوپیک غالبا تحت بیهوشی عمومی انجام می پذیرد. جراح بدین منظور از میله ای نازک موسوم به آندوسکوپ استفاده می کند که دوربینی کوچک و یک لامپ نیز در ناحیه انتهایی آن قرار داده شده است.

جراح بدین وسیله تصویری با بزرگنمایی و کیفیت مناسب از بافت سینوس ها تهیه می نماید.

در نهایت عواملی اعم از پولیپ بینی ، گرفتگی بینی یا بافت ناشی از جای زخم در داخل بینی که سبب مسدود شدن سینوس ها شده اند به کمک ابزارهای ویژه ای برداشته می شوند.

لازم به ذکر است که در جراحی آندوسکوپیک در صورت لزوم ، تیغه میانی بینی نیز به کمک ابزارهایی خاص صاف شده و سایز شاخک های بینی نیز کوچکتر می گردد.

در خاتمه لازم به ذکر است که در جراحی آندوسکوپیک ، هیچ گونه برشی بر روی پوست بینی و صورت ایجاد نمی شود ، چرا که این جراحی به طور کامل در درون حفره های بینی صورت می گیرد.

بنابراین افرادی که این نوع جراحی را انجام داده اند قادر خواهند بود در همان روز جراحی از مرکز جراحی یا بیمارستان ترخیص شوند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر