جرم گوش

جرم گوش که در اصطلاح پزشکی از آن به نام سرومن یاد می شود ماده ای روغنی و زرد رنگ است که به طور طبیعی در گوش افراد وجود دارد. وجود این ماده به اندازه معمول و طبیعی نه تنها مشکل خاصی را برای افراد به دنبال نخواهد داشت بلکه از گوش در برابر حشرات، مواد خارجی، گرد و غبار و میکرو ارگانیزم ها حفاظت کرده و از این جهت بسیار لازم و ضروری است. با مطالعه مقاله تهیه شده توسط دکتر علی شعبانی می توانید با این عارضه مربوط به گوش بیشتر اشنا شوید.

 

جرم گوش

انواع مختلف جرم های گوش و عوامل تاثیر گذار در بروز آن ها

سرومن آبکی: گاهی اوقات ممکن است در زمان تعریق ، مقدار زیادی از آن وارد مجاری گوش شود و یا فرد به عفونت مبتلا شود ، در این مواقع جرم داخل گوش آبکی و سبز رنگ شده که به آن سرومن آبکی نیز گفته می شود.

سرومن خشک: در صورتی که فرد مبتلا به انواع بیماری های پوستی باشد و یا چربی ضروری در بدن آن ها به مقدار کافی تولید نشود سرومن خشک خواهد بود.

پوسته پوسته: عارضه پوسته پوسته شدن جرم گوش در افراد با سنین بالا و به علت کم کاری غدد به این شکل خواهد بود.

بوی تند جرم گوش: ممکن است افراد به عفونت مجاری میانی گوش مبتلا شوند ، که جرم حاصل از آن با بویی تند همراه می باشد که در این مواقع با مراجعه پزشک خوب و ماهر در بابل می توانید آن را درمان کنید.

جرم و لکه های خونی: اگر پرده گوش آسیب ببیند ، جرم با لکه هایی از خون خارج خواهد شد که در صورت عدم درمان آن ممکن است فرد به بیمارای دیگری نیز ابتلا پیدا کند.

خاکستری: با ورود گردو غبار داخل گوش ، رنگ جرم  به خاکستری در آمده که به هیچ عنوان نگران کننده و خطرناک نمی باشد.

مشکی: این نوع جرم گوش به رنگ مشکی با عفونت های قارچی همراه است که افراد باید در اولین فرصت به جراح گوش مراجعه کنند تا در مان این عارضه آغاز شود.

سفید: میزان آهن ، مس و ویتامین های بدنتان کمتر از حد نرمال باشد ، جرم گوش های شما به رنگ سفید خواهد بود ، که با رعایت تغذیه و جذب این ویتامین ها می توانید ان را درمان کنید تا به حالت طبیعی باز گردد.

 

 

آیا جرم گوش می تواند موجب کاهش شنوایی شود؟

تولید جـرم در برخی از افراد کمی بیشتر از حد طبیعی است که در چنین حالتی به طور خودبخودی از گوش ها خارج می شود. در برخی دیگر، تولید جرم بسیار بیشتر از حد نرمال بوده و به موجب آن کانال گوش بسته شده و این امر برای او افت شنوایی را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است که این افت شنوایی به معنی کاهش میزان شنوایی شخص در سیستم عضبی او نبوده، با خارج نمودن و پاک کردن جرم از داخل گوش برطرف خواهد شد. اگر پاک کردن جـرم از گوش ها توسط خود افراد انجام شود امکان وارد شدن آسیب به پرده گوش آن ها وجود دارد لذا بهتر است برای انجام این کار به یک پزشک متبحر و مجرب در بابل مراجعه کنید.

 

 

خطرات پاک کردن جـرم از گوش توسط خود فرد چیست؟

  • امکان عفونت گوش
  • امکان پاره شدن پرده گوش
  • امکان ایجاد خراش در کانال گوش

علائم وجود جـرم گوش چیست؟

  1. داشتن سرگیجه
  2. احساس وزوز در گوش ها
  3. احساس بم شدن گوش و پرشدگی آن
  4. احساس درد شدید در گوش ها به خصوص بعد از استحمام

 

 

نحوه پاک کردن جـرم گوش

بهترین پزشک در بابل بعد معاینه ، در صورت وجود جـرم گوش با ساکشن زیر دید مستقیم، خارج میشود ، در صورت عدم انتخاب پزشک مجرب ممکن است جـرم به طور کامل از گوش ها پاک نشده  و یا باعث اسیب و مشکلات متعددی برای فرد به دنبال داشته باشد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Buttonتماس با دکتر