کرونا

کرونا چیست ؟

کرونا

کرونا نوعی ویروس است که در حال حاضر نوع جهش یافته آن که کووید 19 نامگذاری شده در بسیاری از کشور های جهان شایع شده و متاسفانه جان بسیاری از افراد را نیز گرفته است. انتشار این ویروس از کشور چین آغاز شد و هم اکنون در بیش از 110 کشور جهان گسترش یافته است. اما ایران و ایتالیا از جمله کشور هایی هستند که وضعیت جدی و وخیم تری دارند.

یکی از عواملی که این ویروس را بسیار خطرناک کرده ، انتقال آسان آن به سایر افراد می باشد. در واقع در صورت تماس فرد با فرد دیگر یا حتی با سطوح آلوده، ویروس به راحتی منتقل می شود. همچنین ممکن است از ذرات موجود در هوا نیز انتقال یابد.

به همین دلیل کووید 19 در محل های شلوغ و پرجمعیت به راحتی منتقل شده و عوارض آن برای افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی شدید تر خواهد بود. لازم به ذکر است امکان مبتلا شدن کودکان و حتی نوزادان به این بیماری نیز وجود دارد و امری بدیهی نیست.

علائم کرونا ( کووید 19 )

شایع ترین علائم کرونا تب، خستگی و سرفه خشک است. اما علائم دیگری همچون گرفتگی و آبریزش بینی و اسهال نیز دارد.

در برخی افراد ممکن است تنها تب و خستگی خفیف ایجاد شود.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشند و کرونا در آن ها شدت یابد، پس از یک هفته با مشکلات تنفسی مواجه می شوند.

لازم به ذکر است برخی از افراد تنها ناقل هستند و هیچ علامتی ندارند. این افراد تنها منبع ویروس و عفونت بوده و بیماری را به اطرافیان منتقل می کنند.

کرونادرمان کرونا

دارو های موثر و تاثیرگذار در حال تولید هستند ولی تاکنون روش موثری برای مقابله و جلوگیری از ابتلای افراد تایید نشده.

حفظ سلامت مواد غذایی در برابر ویروس کرونا

از چاقو و تخته های مختلف برای قطعه کردن گوشت خام و غذای پخته استفاده نمایید.

بین تماس با موادغذایی پخته و خواب حتماً دستان خود را بشویید.

به هیچ عنوان از گوشت دام مریض و دامی که بر اثر بیماری مرده است مصرف نکنید.

چنانچه مواد غذایی گوشتی کاملاً پخته شده و تهیه غذا به درستی صورت گرفته شود می توان آن ها را با خیال راحت استفاده کرد حتی اگر در منطقه ای آلوده به ویروس زندگی می کنید.

ضدعفونی کردن گوشی موبایل

کرونا

با توجه به اینکه هر فرد عادی در طول روز به طور متوسط حدود 2000 بار گوشی خود را لمس می نماید به همین دلیل هر چقدر که دست ها شسته شوند باز به دلیل قرار گرفتن گوشی بر روی سطوح مختلف، لمس موبایل می تواند منجر به انتقال ویروس کرونا شود. لذا باید توجه ویژه ای به ضدعفونی کردن این ابزار ارتباطی نمود.

با توجه به اینکه استفاده از برخی مواد ضدعفونی کننده به ساختار گوشی ها آسیب وارد می کنند، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که افراد از ترکیب الکل 70 درصد یا ترکیب آب و صابون برای تمیز کردن گوشی خود بهره بگیرند. برای این کار دستگاه موبایل را خاموش کرده، دستمالی نرم همچون دستمال مایکروفایبر را به مواد ذکر شده آغشته نموده و به تمیز کردن گوشی موبایل خود بپردازید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر