تزریق کورتون

با توجه به اعمال تغییرات بسیار زیاد در ساختار استخوانی و بافت بینی و همچنین وجود پیچیدگی های بسیار در پروسه جراحی بینی در بابل ، افراد با عوارض جانبی همچون تورم و التهاب نیز رو به رو خواهند شد. این عوارض جانبی گاهی اوقات در دوره نقاهت و با رعایت مراقبت های بعد از رینوپلاستی بهبود پیدا نمی کند ، در واقع نیازمند به کارگیری از پروسه ای دیگر همچون تزریق کورتون می باشند. در ادامه مطلب که  دکتر علی شعبانی بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در بابل ، با ما همراه باشید تا با ویژگی ها و عوارض همراه با این تکنیک که سبب سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی می شود آشنا شوید.

تزریق کورتون - دکتر علی شعبانی در بابل

کورتون چیست ؟

کورتون نوعی داروی سنتزی بوده که در موارد متعددی در حوزه پزشکی کاربرد دارد. در واقع تزریق کورتون در بابل سبب تولیده ماده شیمایی و در نتیجه کاهش التهابات بدن افراد می شود. این ماده ساختاری همانند کورتیزول ( هورمون تولید شده در بدن توسط غدد فوق کلیه بوده ، که در کنترل استرس ، واکنش های سیستم ایمنی بدن و غیره نیز نقش دارد).

نکته : البته با وجود تاثیرات فوق العاده این ماده ، تزریق آن باید توسط پزشک و در دوز های مشخص شده بکار گرفته شود. زیرا مصرف آن در دوز های بالا می توان کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن را به همراه داشته باشد.

نحوه تزریق کورتون به بینی بعد از رینوپلاستی :

برای انجام این روش درمانی طبق مراحل زیر عمل می شود :
– ضد عفونی :
ناحیه مورد نظر برای تزریق که عموما بخشی از دیواره داخلی بینی است با استفاده از محلول های مخصوص ، ضدعفونی می شود تا احتمال عفونت وجود نداشته باشد.
– تزریق کورتون :
پزشک به نحوی که غلظت تریامسینولون در 10 سی سی (برای بار اول) حفظ شود آن را در عمق پوست از ناحیه مورد نظر تزریق می کند ، رعایت دوز استاندارد و تزریق در لایه مناسب پوست از عوارضی مثل تغییر رنگ موضعی و نازک شدن پوست جلوگیری می کند.
– اطمینان از سلامت بیمار :
پس از اتمام تزریق ، بیمار برای مدت کوتاهی تحت نظر قرار می گیرد تا تاثیر دارو ها و خون ریزی کاملا از بین برود.

مزایای تزریق کورتون بعد از جراحی بینی چیست ؟

طی جراحی زیبایی بینی و با توجه به اعمال تغییرات بسیار در ساختار استخوانی و بافت موجود بر روی استخوان ، بینی ضربات ، برش و شکستگی های بسیار زیادی را تحمل خواهد کرد ، که در نتیجه سبب افزایش حساسیت در این عضو خواهد شد. بنابراین پس از اتمام تغییرات لازم ، ان دسته از افراد که بینی با پوستی نازک دارند در بازه زمانی کوتاه تری عوارض جانبی در آن ها بهبود پیدا می کند ، اما آن دسته از افراد که بینی گوشتی همراه با پوستی ضخیم دارند در مدت زمانی طولانی تری عوارض جانبی در آن ها بهبود پیدا می کند. اما گاهی اوقات این تورم و التهاب در افراد با بینی گوشتی به مرور زمان بهبود پیدا نمی کند ، بنابراین بهترین جراح بینی شمال دکتر شعبانی پس از انجام بررسی های لازم توصیه می کند زیبا جویان با تزریق کورتون تاثیرات منفی را بهبود بخشند. به همین منظور از مزایای فوق العاده تزریق این ماده می توان به کاهش تورم با سرعت بالا اشاره کرد.

کدام دسته افراد کاندیدای مناسبی برای تزریق کورتون می باشند ؟

 • افراد با پوستی ضخیم همراه با چربی بسیار زیاد.
 • زیبا جویانی که عوارض جانبی همچون توم و التهاب در آن ها کاهش پیدا نمی کند.
 • افرادی که در گذشته تجربه جراحی بینی اولیه را داشته اند.
 • افرادی که روند بهبود تورم و التهابات در آن ها طبق انتظارات پزشک نبوده.

تاثیرات کورتون بعد از جراحی بینی چگونه است ؟

به طور کلی تمامی افراد پس از جراحی بینی به مدت 6 الی 8 ماه با تورم و عوارض جانبی بینی مواجه خواهند شد. البته لازم به ذکر بوده که این عوارض در افراد با بینی های گوشتی بسیار بیشتر از افراد با بینی های استخوانی می باشد. بنابراین در صورت گذشت این بازه و باقی ماندن عوارض جانبی در طولانی مدت و عدم تحمل بیمار ، با مراجعه به جراح بینی ، پزشک در صورت نیاز تزریق کورتون را توصیه می کند ، تا زیبا جو در مدت زمان کمتری به نتیجه دلخواه خود دست یابد.

تعداد دفعات بکارگیری از کورتون به چه عواملی بستگی دارد ؟

همانطور که اشاره کردیم ، تورم و التهابات موجود به ساختار بینی ، نوع پوست و میزان چربی موجود بستگی دارد ، در نتیجه مقدار تورم در هر فردی با دیگری متفاوت است. همین امر سبب شده است تا فاکتور های متنوعی در تعداد جلسات مورد نیاز جهت تزریق کورتون تاثیر گذار باشد.. برای مثال زیبا جویان با بینی استخوانی و پوستی نازک با یک بار تزریق به نتیجه دلخواه خود دست می یابند ، در صورتی که زیبا جویان با بینی گوشتی همراه با پوستی ضخیم به تعداد جلسات بیشتر در بازه های زمانی 5 الی 7 هفته نیاز دارند تا تورم موجود بر روی بینی آن ها کاهش پیدا کند.

نکته : هیچ یک از این تعداد ها جهت بکارگیری از کورتون حتمی نمی باشد ، تنها تعداد جلسات مورد نیاز در جلسات مشاوره توسط جراح بینی ماهر و با تجربه در بابل دکتر شعبانی توصیه می شود.

آیا استفاده از چسب بینی بعد از تزریق کورتون تاثیرات خوبی به همراه دارد ؟

با توجه به توصیه یک جراح بینی با تجربه و ماهر ، بهتر است بیماران بعد از تزریق کورتون به مدت یک الی دو هفته برای تاثیر بخشی بیشتر کورتون از چسب بینی نیز استفاده کنند ، زیرا چسب بینی خود تاثیر فوق العاده ای در کاهش تورم دارد.

کورتون در کدام نواحی از بین تزریق می شود ؟

تزریق کورتون با توجه به نظر پزشک در مناطق مورد نیاز  و در نواحی که تورم بسیار زیاد باشد انجام خواهد شد. برای مثال اگر تورم در نوک بینی افراد باشد ، مقدار مناسبی از کورتون در همان ناحیه تزریق می شود.

اقداماتی که باید بعد از تزریق کورتون انجام دهید !

 1. سر خود را تا بهبودی کامل به پایین خم نکنید.
 2. از مصرف دارو های رقیق کننده خون بپرهیزید.
 3. از لمس کردن و ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنید.
 4. از مصرف هر گونه دارو ضد التهاب همانند آسپرین خودداری کنید.
 5. توصیه می شود در روز های ابتدایی از کمپرس های سرد استفاده شود.
 6. بعد از تزریق کورتون از انجام فعالیت های سنگین و ورزشی و پر تنش بپرهیزید.

آیا رعایت تغذیه بعد از بکارگیری از کورتون مهم است ؟

در این بازه زمانی بعد از تزریق کورتون بهتر است از محصولات غذایی که در افزایش تورم بینی تاثیر گذارند بپرهیزید. از جمله آن ها می توان به نمک و ادویه نیز اشاره کرد. بنابراین از مصرف آن ها خودداری کرده و سعی کنید بیشتر از آب آناناس ، آب کرفس و آب بنوشید ، زیرا با داشتن تاثیرات آنتی اکسیدان می تواند در کاهش تورم بسیار موثر و مفید باشد. همچنین نوشیدن مقادیر کافی آب و هیدراته نگه داشتن بدن روند بهبودی را به مقدار چشمگیری افزایش می دهد ، که زیبا جویان باید در دوره نقاهت به مقدار کافی آب بنوشند.

آیا انجام این تکنیک درمانی بعد از جراحی بینی ضروری است؟

گاهی اوقات فرایند فروکش کردن تورم بعد از رینوپلاستی در افراد بسیار نرمال بوده و با گذشت بازه زمانی مشخصی بهبود می یابد ، که در این مواقع ضرورتی جهت بکار گیری از کورتون نمی باشد. اما برخی دیگر با توجه به شرایطی همچون عمل ببینی ترمیمی  و ضخامت بالای پوست و غیره نیازمند تزریق کورتون می باشند ، زیرا روند بهبودی در آن ها بسیار کاهش یافته است.

عوارض همراه با بکارگیری از کورتون چیست ؟

جالب است بدانید که تزریق کورتون دارای دو ویژگی مثبت و منفی می باشد. نقش مثبت آن کاهش التهاب و تورم بوده و نقش منفی آن تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد. از دیگر عوارض این پروسه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. افزایش اشتها
 2. موثر در کاهش جذب کلسیم بدن
 3. امکان تحلیل عضلات ، در صورت تزریق بسیار زیاد
 4. بروز مشکلات مرتبط با چشم همچون آب مروارید و کاهش بینایی
 5. جلوگیری از رسوب کلسیم در استخوان و منع از استخوان سازی
 6. ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بدن و کاهش مقاومت آن در برابر عفونت ها

چه مدت بعد از جراحی زیبایی بینی می توان کورتون را برای رفع سریع ورم تزریق کرد؟

زمان تجویز و مدت زمان مصرف کورتیکواستروئیدها که همان کورتون می باشد ، برای کاهش ورم بعد از جراحی بینی به نوع بینی ، میزان التهاب ، شرایط خاص بیمار و دستورات پزشک بستگی دارد که در افراد مختلف ، متغیر است. برخی از افراد ممکن است نیاز به استفاده از کورتیکواستروئیدها داشته باشند ، در حالی که بعضی دیگر ممکن است بدون آن توانایی بهبودی سریع ‌تر را داشته باشند. مهم است که هرگز خودسرانه داروها را شروع یا قطع نکرده و همیشه دستورات پزشک خود را رعایت کنید. علت اصلی تجویز کورتیکواستروئیدها پس از جراحی بینی کاهش التهاب و ورم است. در این صورت پزشک در جلسه مشاوره بعد از جراحی بینی ، به مراجعه کننده توضیح خواهد داد که چقدر و چگونه این تزریق انجام می ‌شود و زمان مناسب برای آن چه مدت است. همچنین ممکن است بسته به پیشرفت و بهبود شخص ، زمان این فرایند متغییر باشد. از این رو مهم است که همواره با پزشک خود مشورت کنید و به دقت دستورات و نکات پس از جراحی را طبق تجویز پزشک خود انجام دهید. به طور کلی باید گفت که برخی از جراحان بینی 1 الی 2 ماه پس از انجام رینوپلاستی ، تزریق کورتون را انجام می دهند و برخی دیگر با گذشت مدت زمان بیشتری این پروسه را انجام می دهند تا مانع از پیشرفت بیشتر بافت اسکار شده و به تسریع کاهش ورم کمک شایانی کند. با گذشت زمان ، بسیاری از افرادی که عمل بینی انجام داده اند در دوره نقاهت پس از عمل تزریق کورتون انجام داده اند تا فرم جدید بینی را اصلاح و بهبود بخشند.

آیا تزریق کورتون به بینی درد دارد ؟

بسیاری از افراد تزریق کورتون را به عنوان راهی برای کاهش التهاب و تورم و بهبود اسکار ناشی از جراحی به ویژه در عمل بینی گوشتی می دانند اما نسبت به درد آن نگران هستند.
برای انجام این روش درمانی از سوزن های بسیار باریک استفاده می شود بنابراین به طور معمول درد تزریق بسیار جزئی است با این حال بهتر است پیش از اقدام برای انجام این روش به اندازه کافی صبر کنید و دوران نقاهت خود را پشت سر بگذارید و در صورتی که نیاز جدی به انجام آن پیدا شد حتما تزریق کورتون را تحت نظر پزشک و با دوز مجاز آن انجام دهید.

تزریق کورتون به بینی استخوانی

معمولا افرادی که بینی گوشتی همراه با پوست ضخیم دارند یا پیش تر سابقه جراحی بینی داشته اند و مجدد رینوپلاستی ترمیمی انجام داده اند ورم بیشتری داشته و زمان بیشتری برای فروکش ورم نیاز دارند اما در شرایطی که بینی استخوانی و همراه با پوست نازک است مراحل کاهش ورم به طور طبیعی و در زمان کمتری طی می شود بنابراین به طور معمول در بینی های استخوانی تزریق کورتون مورد نیاز نیست با این حال تصمیم در ارتباط با تزریق یا عدم تزریق را به پزشک خود بسپارید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
trackback

[…] است باید بدانید که تزریق کورتون بعد از رینوپلاستی ، معمولا جهت کاهش تورم است و از تشکیل […]

تماس با دکتر