استفاده از عینک بعد از جراحی بینی

تاثیرات مثبت عمل بینی بر زیبایی و تناسب چهره در کنار رفع مشکلات تنفسی سبب شده افراد زیادی علاقه مند به انجام این عمل باشند اما در افرادی که عادت به استفاده از عینک های طبی دارند این سوال پیش می آید که آیا استفاده از عینک بعد از جراحی بینی می تواند مشکل ساز شود ؟ آیا محدودیت خاصی در استفاده از عینک پس از رینوپلاستی وجود دارد ؟
با توجه به اینکه ساختار غضروف و استخوان بینی در طی جراحی تضعیف شده است هر گونه فشار ، نیرو و برخوردی تا مدت ها می تواند ظاهر بینی را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین همواره توصیه های مراقبتی نظیر عدم خم کردن کمر و پایین نگه نداشتن سر ، از سمت پزشکان صورت گرفته است که یکی از مهمترین اصول مراقبتی عدم استفاده از عینک پس از جراحی  است.
در این مقاله  در خصوص اهمیت عدم استفاده از عینک بعد از عمل بینی و راهکار های موثر برای بیماران می پردازیم.

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی - دکتر علی شعبانی

چرا امکان استفاده از عینک بعد از عمل بینی تا مدت ها وجود ندارد ؟

هدف از عمل بینی ، تغییر ساختار و شکل بینی با حذف استخوان ، غضروف و پوست اضافه است بنابراین ممکن است استفاده از عینک به دلایل زیر تا مدت ها محدود شود :
1. تورم و التهاب:
بعد از عمل بینی، با تورم و التهاب در محدوده بینی مواجه می‌شوید. این تورم می‌تواند موجب اختلال در قرارگیری و جا افتادگی عینک شود و باعث عدم راحتی و بروز مشکلاتی مانند فشار و ناراحتی بیشتر بر روی بینی شود.

2. تغییرات ظاهری:
با توجه به اینکه در عمل بینی ، تغییرات ظاهری قابل توجهی مثل کاهش پهنای بینی ، رفع برآمدگی پل بینی و … رخ داده است احتمال اینکه عینک درست روی بینی قرار نگیرد زیاد است.

3. تاثیر بر نتایج عمل:
از آنجایی که پس عمل ، بینی آسیب پذیر است و هنوز دوام و استحکام کافی را ندارد استفاده از عینک می تواند بهبودی را مختل کند و خطر آسیب به بینی را افزایش دهد به ویژه در شرایطی که هدف فرد از عمل ، رفع قوز روی پل بینی بوده است تا مدت ها نباید از عینک استفاده شود زیرا وزن عینک بر روی پل بینی متمرکز می شود و به این ترتیب فشار ایجاد شده سبب ایجاد برآمدگی بر روی بینی می شود.
4. توصیه‌های پزشک:
نظر و تائید پزشک ، فاکتور مهمی در تعیین زمان مناسب برای استفاده از عینک است در واقع پزشک با توجه به آگاهی که از عمل بینی و میزان سختی و ناهنجاری های موجود داشته ، راهنمای خوبی خواهد بود.
5. افزایش احتمال عمل ترمیمی :
در واقع استفاده از عینک در دوران نقاهت نه تنها تاثیر مثبتی در میدان دید و بینایی فرد ندارد بلکه سبب اثر منفی در نتیجه عمل بینی شده ، به گونه ای که احتمال نیاز به عمل ترمیمی را در فرد بالا می برد.

با این حال، بعد از گذشت چند هفته تا چند ماه از عمل بینی و وقتی که پزشک شما اجازه می‌دهد، معمولاً می‌توانید عینک خود را استفاده کنید. اما ممکن است در برخی موارد نیاز به تنظیمات خاصی برای عینک داشته باشید یا از عینک مخصوصی که با توجه به شکل جدید بینی شما طراحی شده استفاده کنید. بهتر است همواره در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهنمایی را دریافت کنید.

چه مدت بعد از رینوپلاستی ، امکان استفاده از عینک وجود دارد ؟

تا اینجا در ارتباط با دلایل عدم استفاده از عینک پس از عمل بینی توضیح دادیم و حالا این سوال پیش می آید که محدودیت استفاده از عینک تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
در هفته اول بعد از عمل ، با توجه به اینکه گچ بر روی بینی قرار گرفته است تا موقعیت استخوان بینی ثابت نگه داشته شود امکان استفاده از عینک وجود دارد اما پس از اینکه گچ بینی برداشته شود حداقل تا 6 هفته امکان استفاده از عینک را نخواهید داشت با این حال بهتر است تا 2 ماه زمان ترمیم را به استخوان بینی بدهید و پس از آن از عینک های سبک استفاده کنید همچنین استفاده از عینک آفتابی را حداقل 6 ماه الی 1 سال به تعویق بیندازید و نظر پزشک متخصص خود را در ارتباط با بهترین زمان استفاده از عینک بعد از عمل بینی بپرسید.

راهکار های مدیریت بینایی بعد از عمل بینی :

برای استفاده از عینک بعد از عمل بینی بدون ایجاد مشکل یا تأثیر منفی بر بهبود بینی، می‌توان از چند راهکار استفاده کرد:
1. استفاده از لنزهای تماسی:
بهترین راه حل موقت استفاده از لنزهای تماسی به جای عینک است. لنزها به بینی فشار نمی‌آورند و دید مناسب برای بیمار را ایجاد می کنند بنابراین تا بهبودی کامل بینی ، روش موثری هستند.

2. استفاده از چسب:
می‌توانید از چسب‌های مخصوص استفاده کنید. این چسب‌ها عینک را به پیشانی یا قسمت بالاتر از بینی متصل می‌کنند تا وزن عینک بر روی بینی نیفتد.

3. بالشتک‌های نرم و فوم:
استفاده از بالشتک‌های نرم یا فوم مخصوص عینک می‌تواند کمک کند. این بالشتک‌ها بین فریم عینک و بینی قرار می‌گیرند و فشار را کاهش می‌دهند

4. استفاده از فریم‌های سبک:
اگر مجبور به استفاده از عینک هستید، انتخاب فریم‌های سبک و بدون فلز تنها در شرایط خاص و به صورت کاملا کوتاه مدت در طول روز ، می‌تواند فشار بر روی بینی را کمتر کند.

5. نگه‌دارنده عینک:
نگه‌دارنده‌های عینک که به سر یا گوش‌ها وصل می‌شوند، می‌توانند وزن عینک را به جای بینی به سر منتقل کنند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر