روش های موثر در رفع جای بخیه عمل بینی

زیبایی و داشتن ظاهر مطلوب و تناسب بین اجزای چهره یکی از دلایل اصلی افراد به انجام رینوپلاستی است بنابراین کاملا طبیعی خواهد بود که افراد نسبت به جای بخیه عمل بینی حساس باشند و خواهند با انواع تکنیک ها ، زخم های ناشی از برش های جراحی را پوشش دهند.
در حقیقت جراح برای دستیابی به ساختار بینی و ایجاد تغییرات در آن نیاز به برش دارد و پس از اتمام عمل ، برای پیوند دادن بافت ها به هم از بخیه استفاده می کند در صورتی که از بخیه ها مراقبت نشود و اصول بهداشتی کافی برای ترمیم زخم ها صورت نگیرد می تواند تا سال ها آثار خود را به جا بگذارد بنابراین ما در این مقاله به معرفی مهمترین راه ها برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی و تاثیر آن ها در بازگشت سلامت پوست پرداخته ایم.

جای بخیه عمل بینی دکتر علی شعبانی

انواع بخیه های عمل بینی

بخیه‌هایی که در رینوپلاستی استفاده می‌شوند ، به دو دسته کلی بخیه‌های جذبی و غیر جذبی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این دو نوع کاربردهای خاص خود را دارند و در مکان‌های مختلفی از بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بخیه های جذبی نیازی به کشیدن ندارند و به طور طبیعی توسط بدن جذب می شوند ، این نوع از بخیه ها در بخش های داخلی بینی و مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است استفاده می شوند بنابراین اگر بیمار دچار آلرژی نسبت به مواد به کار رفته در این بخیه ها نباشد یک گزینه مناسب برای جراح خواهد بود.
در مقابل ، بخیه های غیر قابل جذب که بیشتر در نواحی خارجی بینی استفاده می شوند ، توسط بدن جذب نخواهد شد و پزشک باید در زمان مشخص آن ها را بکشد ، دلیل استفاده از این نوع از بخیه ها استحکام بیشتر آن ها است که می تواند سبب حمایت طولانی از بافت ها شود.

راه کار های موثر در رفع جای بخیه عمل بینی در بابل

رفع جای بخیه‌های عمل بینی می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی انجام شود تا ظاهر پوست بهبود یابد و زخم‌ها کمتر قابل‌مشاهده شوند. دکتر علی شعبانی جراح بینی بابل ، در بخش زیر برخی از این راهکارها را توصیه کرده اند :
1. درمان های موضعی 
پس از پایان رینوپلاستی مجموعه ای از دستورالعمل های مراقبتی از سمت پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد یکی از مهمترین آن ها استفاده از محصولات موضعی کاهنده جای زخم ، مثل انواع پماد ها و کرم های حاوی ویتامین های ترمیم کننده است که در صورت استفاده منظم و مداوم به نرم شدن و کاهش برجستگی پوست کمک می کند.
در نظر داشته باشید حفظ رطوبت پوست با مصرف کرم های مرطوب کننده و جلوگیری از تیره شدن جای زخم ها با کرم ضد آفتاب نیز تاثیرات فوق العاده ای خواهد داشت.

2.درمان های تخصصی
امروز درمان های پزشکی بسیار پیشرفت کرده است به شکلی که می توان زخم های نسبتا عمیق را نیز با استفاده از تکنیک های روز به خوبی درمان کرد برای مثال استفاده از لیزر فرکشنال که زیر نظر متخصص پوست انجام می شود راهی برای کاهش جای بخیه عمل بینی و بهبود ظاهر پوست است یا تکنیک میکرونیدلینگ که با تحریک پوست با سوزن های ریز به تولید کلاژن پوست کمک می کند.

3. درمان های طبیعی 
حتما درباره عملکرد فوق العاده ژل آلوئه‌ورا و خاصیت ضد التهابی و ترمیمی آن شنیده اید همین طور عسل به عنوان ماده ای طبیعی که در ترمیم زخم معجزه می کند. می توانید این مواد را به صورت ماسک بر روی پوست خود قرار دهید و با استمرار در انجام آن به بهبود کیفیت پوست کمک کنید.

4. تغذیه سالم 
برای بهبود زودهنگام زخم های رینوپلاستی ، مصرف ویتامین ، فیبر و سبزیجات را بیشتر کنید همین طور ویتامین C و زینک را در برنامه غذایی خود بگنجانید و بدن را با مصرف مایعات در حالت هیدراته نگه دارید.

5. رعایت بهداشت 
در صورتی که محل بخیه ها دچار عفونت و التهاب شود روند ترمیم زخم کند و سخت خواهد شد پس بهتر است از دست زدن به بینی و لمس بی مورد به ویژه با دست آلوده خودداری کنید و در صورتی که هنوز از چسب بینی استفاده می کنید در زمان مناسب آن را تعویض کنید.

6. معاینه پزشکی 
نسبت به حضور در جلسات مشاوره با جراح بینی خود جدی باشید و در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی در زمینه پوست داشتید با متخصص پوست صحبت کنید و راه کار های درمانی را بر اساس جنس پوست و میزان اسکار از او بگیرید.

7. اجتناب از نور مستقیم خورشید 
نور خورشید دارای انرژی بسیار بالایی است که می تواند سبب ایجاد لکه در پوست و تحریک محل زخم شود پس باید پیش از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید یا محل اسکار ار بپوشانید.

این روش‌ها می‌توانند به کاهش و بهبود ظاهر جای بخیه‌های عمل بینی کمک کنند. انتخاب بهترین روش ،  بستگی به نوع پوست ، عمق زخم و توصیه‌های پزشک دارد بنابراین با توجه به توصیه های بهترین جراح بینی بابل ، دکتر علی شعبانی و دادن زمان کافی برای رفع جای بخیه عمل بینی به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
تماس با دکتر